E-Faturayla yapılan satış işlemlerin temlik edilmesi

 

 

ikitelliHeaderE-fatura mükellefi olan müşterilerimizin e-fatura mükellefi olan başka bir kişiye satış yapması durumunda kuruluşumuza Gelir İdaresi Başkanlığına gönderilen .XML uzantılı dosyayı göndermesi gerekmektedir.

Neden?

01/ 01/ 2015 tarihinden itibaren Merkezi Fatura Kayıt Sistemi tüm finansal kuruluşların işlemlerini bu şekilde girilmesini zorunlu hale getirmiştir. Bu sistemde kayıtların doğrulanmaması halinde finansal kuruluşların işlem yapmalarına izin verilmemektedir.

Bu nedenle işlem öncesi veya işlem sırasında bu sözkonusu dosyanın gönderilmesi gerekmektedir.

 

Nasıl?
Örnek E-Fatura Dosya İçeriği

Örnek E-Fatura Dosya İçeriği

Bunun için iki yol bulunmaktadır. Birincisi portaldan kendiniz indirip bize mail göndermenizdir, ikincisi ise aracı kurumunuzdan bize bu bilginin gönderilmesini rica etmek, veya kendinize göndermelerini rica edip bu dosyayı bize forward etmenizdir.

EFaturaTemlikIslemler

ÖNEMLİ

Dosya ismi ve/veya içeriğini kesinlikle değiştirmeyiniz.

Herhangi bir değişiklik halinde Merkezi Fatura Kayıt Sistemi bu belgeyi red edecektir ve işleminiz gerçekleşemeyecektir. Bu konuda hassasiyetiniz için teşekkür ederiz.

 

 

E-Fatura Portal Kullanıcısıyım

Eğer E-Fatura portal kullanıcısı iseniz lütfen portalınıza login olup buradan temlik etmek istediğiniz işleme ait e-faturanın .XML uzantılı Gelir İdaresi Başkanlığına gönderdiğiniz dosyayı indirin.

İndirdikten sonra bu dosyayı muhasebe email adresimize veya müşteri temsilcinize gönderin.

Özel Entegratör Kullanıcısıyım

Eğer entegratör kullanıcısıysanız örn. Logo, Digital Planet, Uyumsoft, vs. iki seçeneğiniz var.

  1. Entegratörünüzle görüşüp bize e-faturanın .XML uzantılı Gelir İdaresi Başkanlığına gönderdiğiniz dosyanın Berg Faktoring’e gönderilmesini rica ediniz, veya kendinize göndermelerini rica edip bu dosyayı bize forward ediniz.
  2. Kendiniz entegratörünüzün portalına girip işleme ait .XML uzantılı Gelir İdaresi Başkanlığına gönderdiğiniz dosyayı indirip bize iletin.

 

 

 

 

Bu işlem faturaların imzalanarak temlik edilmesi yerine geçecektir.