E-Fatura

Faktoring Hakkinda

Şirketimiz 01/ 01/ 2016 tarihi itibarı ile e-fatura, e-defter ve e-arşiv sistemine dahil olmuştur. Şirketimiz anılan tarihten itibaren kağıt fatura gönderimini tamamen  bırakıp elektronik ortamda fatura göndermeye başlamıştır.

 

E-fatura mükellefi olan müşterilerimize faturaları Gelir İdaresi Başkanlığı (GİB) üzerinden elektronik ortamda gönderilecektir. Diğer müşterilerimize ise faturaları e-arşiv fatura olarak yine elektronik ortamda  mail yolu ile gönderilecektir.

 

E-Fatura Nedir?

Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından belirlenen, VUK gereği bir faturada yer alması gereken bilgilerin içerisinde yer aldığı, satıcı ve alıcı arasındaki iletiminin merkezi bir platform (GİB) üzerinden gerçekleştirildiği elektronik bir belgedir. E-fatura yeni bir belge türü olmayıp, kâğıt fatura ile aynı hukuki niteliklere sahiptir.

·         Hem elektronik faturanın hem de kağıt faturanın aynı anda düzenlenmesi mümkün değildir

·         E-fatura düzenlenmesi için faturayı düzenleyenin ve faturayı alanın da e-fatura  sistemine kayıtlı olması gerekir. Dahil olmayan bir fatura alıcısına e-fatura düzenlemek mümkün değildir.

·         E-fatura nın kağıt suretinin hiç bir mali değeri yoktur.

·         V.U.K. a göre fatura teslim veya hizmet ifasından itibaren 7 gün içinde düzenlenmek zorundadır.

E-Arşiv Fatura nedir?

Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından belirlenen standartlara uygun olarak faturanın elektronik ortamda oluşturulması, elektronik ortamda muhafazası, ibrazı ve raporlamasını kapsayan bir uygulamadır.

·         E-arşiv fatura e-faturadan farklı olarak GİB(Gelir İdaresi Başkanlığı) üzerinden ulaştırılmamaktadır.

·         E-arşiv fatura elektronik veya kağıt olarak iletilebilir

·         V.U.K. a göre fatura teslim veya hizmet ifasından itibaren 7 gün içinde düzenlenmek zorundadır.

 

E-Posta yoluyla fatura teslimatı için gerekli talimat:

Filedownload Error: file 'http://bergfaktoring.com.tr/s2l/wp-content/uploads/e-arsiv_talimati.pdf' does not exist!

E-Fatura Mükellefleri

E-Fatura mükellefiyseniz E-Faturayla yapılan satış işlemlerin temlik edilmesi sayfımızda gerekli desteği bulabilirsiniz. Daha fazla bilgi almak için lütfen müşteri temsilcinizle irtibata geçin.